Czynny żal to mechanizm, który pozwala podatnikom, którym zdarzyło się popełnić wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe, uniknąć konsekwencji finansowych lub przynajmniej ograniczyć ich dolegliwość.
Wchodzące w życie od nowego roku przepisy „Nowego Ładu” wzbudzają wiele kontrowersji zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób profesjonalnie zajmujących się obsługą księgowa i podatkową. Jednak jedna ze zmian zapewne wzbudzi jedynie pozytywny odzew.
Aktualnie przedsiębiorcy w ramach rozliczania z administracją skarbową zobowiązani są do przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Składa się z dwóch części: ewidencji zakupów i sprzedaży oraz deklaracji VAT. W bieżącej działalności firm zdarza się, iż faktura dociera do odbiorców z opóźnieniem, udzielony zostanie rabat lub występuje potrzeba wystawienia korekty do już zaewidencjonowanych dokumentów. Każda taka sytuacji powoduje konieczność wprowadzenia zamian w obu częściach JPK VAT.
Obecne brzmienie art. 16a kks mówi, że nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez organ należność uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. Jak widać penalizacji podlega błąd popełniony w części ewidencyjnej. W tej sytuacji jedynym sposobem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest złożenie czynnego żalu.
Czynny żal, opisany w art. 16 kks, to nic innego jak zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, które podatnik składa do właściwego organu, ujawniając istotne okoliczności zdarzenia i wskazując osoby współodpowiedzialne. Istotne jest, aby zdążyć powiadomić urząd skarbowy o popełnionym błędzie, nim odkryją go pracownicy skarbówki. Dodatkowo popełnienie czynu zabronionego trzeba naprawić płacąc należny podatek.
Brak konsekwencji i spójności przepisów zauważył Rzecznik MŚP. Wniósł on o rozszerzenie art.16a kks o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT. Postulat ten został uwzględniony.
Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu w przypadku popełnienia błędu w części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej pliku. Aby uniknąć kary, wystarczy skuteczne złożenie korekty i zapłata podatku.
Ostatnie wpisy