Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem II FSK 952/19 z dn. 18.01.2022 r. oddalił skargę kasacyjna od wyroku WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 856/18), a tym samym podtrzymał pogląd, iż umorzone należności stanowią przychód podatnika.
Przedmiotowa sprawa odnosiła się do świadczeń wypłaconych ofiarom wypadku komunikacyjnego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Kierowca pojazdu, którym poruszali się poszkodowani nie posiadał ważnej polisy OC. W związku z niewykryciem sprawcy wypadku oraz brakiem polisy fundusz zaspokoił roszczenia pasażerów z własnych środków. Następnie wystąpił do kierowcy pojazdu o zwrot wypłaconych świadczeń, które finalnie, ze względu na jego trudną sytuację materialna zostały umorzone. UFG, zgodnie z przepisami, sporządził informację PIT-8C, traktując umorzoną kwotę jako przychód z innych źródeł.
Podatnik, wychodząc z założenia, że nie otrzymał żadnych pieniędzy, zdecydował się podważyć prawidłowość postępowania UFG i wystąpił o interpretację podatkową do fiskusa. Zarówno administracja skarbowa, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie potwierdzili, że skarżący uzyskał przychód polegający na zmniejszeniu jego zobowiązań wobec funduszu. Złożona do NSA skarga kasacyjna została również oddalona.
Ostatnie wpisy
- Deklaracja PIT – 2 pozwoli skorzystać z wyższej kwoty wolnej od podatku.
- Darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa zwolniona z podatku
- Jeden z małżonków może bez podatku podzielić się majątkiem z drugim
- Sąd zakwestionował parafkę na pełnomocnictwie procesowym
- Zarzuty UOKiK dla Vectry dla za podwyżki bez podstawy w umowach